Vinteren strenges med Fællessang i krypten

Vinteren strenges med Fællessang i krypten

Vinteren strenges med Fællessang i krypten

# Nyheder

Vinteren strenges med Fællessang i krypten

Det er et nyt år, en ny begyndelse, og det er tid til at vende sangbladet. Sådan er det også i Fællessang i krypten, der fortsætter med at sprede glæde her i 2026. Som hidtil er det hver fredag kl. 15.00 i lige uger, helligdage dog undtaget.

Næste gang er fredag den 23. januar kl. 15.00

»Nu er vi godt i gang med vinteren, og tiden kalder da også på at synge vores fantastiske salmer og sange, der knytter sig netop til vores koldeste årstid. De skaber en særlig stemning, hvadenten den er tungsin- dig eller lyslevende,« siger organist Stefán Arason, der står bag fællessangen.

Han peger på salmen Her vil ties, her vil bies, som Hans Adolph Brorson skrev i 1765 og som netop handler om vinteren som den hårde tid. Dagene længes, vinteren strenges, vinteren strenges. Og det er svart.

»Med Brorson er vi inde i den dybe vinter med de tunge tanker, vi alle kan bøvle med. Men det hele er langt fra trist, for det ender godt, når Brorson lader os høre turtelduens klukken i det fjerne som et tegn på håb og lysere tider,« siger Stefán Arason. 

Det er gratis at deltage i Fællessang i krypten. 



Tekst Bo Nygaard Larsen

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed