Fællessang i krypten i en smuk efterårsdragt

Fællessang i krypten i en smuk efterårsdragt

Fællessang i krypten i en smuk efterårsdragt

# Nyheder

Fællessang i krypten i en smuk efterårsdragt

Det rusker allerede, bladene er begyndt at gå af træerne, og mørket har det med at komme lidt tidligere. Med andre ord har efteråret meldt sin ankomst som årets tredje årstid. Og bliver fejret med snag, når der fredag den 16. oktober kl. 15.00 igen er Fællessang i krypten i Kildevældskirken.

»Efteråret er en skøn tid, hvor vi for alvor ser hele farvepaletten folde sig ud. Naturligvis er det vemodigt at se, hvordan træerne mister sine livgivende blade, men vi ved også, at noget skal ud, for at noget nyt kan vokse frem. Det er essensens af vores cyklus, og netop i den sammenhæng giver sangen en ekstra dimension,« siger organist Stefán Arason, der står bag Fællessang i krypten.


Han peger da også på de mange sange og salmer, der er skrevet til netop efteråret.

»Ja, der er mange gode at vælge imellem. Det skyldes, tror jeg, at det melodrama, der også ligger i efteråret, passer godt til vores nordiske sindelag. Nogle vil måske sige tungsindig, men for mig er det mere en erkendelse af og respekt for naturens gang, for der kan sagtens ligge noget livsbekræftende i en melankolsk tekst,« siger Stefán Arason.

Fællessang i krypten finder sted hver fredag i lige uger. Det er ganske gratis at synge med, og arrangementet kræver ingen tilmelding.

»Kom, som du er, og syng med os,« siger Stefán Arason.




Tekst Bo Nygaard Larsen

 

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed